Ile kosztuje wynajem powierzchni w centrum handlowym?
Zakupy w galerii handlowej to często jedna z form rozrywki. Najważniejsze sklepy, punkty usługowe, kina, gastronomia - wszystko w jednym miejscu. Wizyty w centrum handlowym rozpatruje się zazwyczaj wyłącznie z punktu widzenia konsumenta. A jak to wygląda od strony sprzedawcy? Ile kosztuje wynajem lokalu w galerii? Sprawdź w naszym artykule!
Koszt wynajmu lokalu w galerii handlowej - co musisz wiedzieć?
Wynajem lokalu w galerii handlowej nie należy do najtańszych inwestycji. Jednak rozpoczynając działalność i poszukując odpowiedniego miejsca do prowadzenia biznesu, musisz pamiętać nie tylko o cenie i ewentualnych kosztach, ale również o korzyściach. Centra handlowe to miejsca, które każdego dnia odwiedza rzesza ludzi. **Każdy z nich jest Twoim potencjalnym klientem, a tym samym szansą na zysk. **
Od czego zależy koszt wynajmu lokalu?
Wysokość czynszu w centrum handlowym zależy od wielu czynników. Przede wszystkim brany jest pod uwagę rodzaj lokalu. Pierwszym z nich są klasyczne sklepy, do których z korytarza może wejść każdy Klient. Mają one własne zaplecza oraz magazyny. Drugim rodzajem są tzw. wyspy Znajdują się one bezpośrednio na korytarzu, dzięki czemu każdy przechodzący klient może zobaczyć oferowany towar.
Musisz zastanowić się, który rodzaj będzie dla Ciebie korzystniejszy z punktu widzenia branży, w której działasz oraz rodzaju towarów, które oferujesz. Ten artykuł dotyczy jednak kosztów, a więc jak to wygląda? Nie ma znaczenia, na który typ się zdecydujesz. Koszt wynajmu m2 zarówno sklepu, jak i wyspy są w większości galerii handlowych takie same. Oczywiście za ten drugi zapłacisz więcej ze względu na większy metraż.
Czynsze w wynajmie lokali handlowych są zawsze wynegocjowane indywidualnie z potencjalnym najemcą, uwzględniając szereg różnorodnych czynników. Wpływają na nie między innymi powierzchnia lokalu, jego lokalizacja, czas trwania umowy oraz specyfika działalności, którą zamierza prowadzić najemca.
Niezmiennie istotnym aspektem determinującym wysokość czynszu jest lokalizacja. Im bardziej atrakcyjna i dogodna dla klientów jest lokalizacja sklepu, tym wyższe mogą być stawki. Jest to zrozumiałe, gdyż dobrze położony lokal przyciąga większy ruch klientów, co z kolei może przekładać się na lepsze wyniki sprzedażowe dla najemcy. Z kolei stoisko na uboczu galerii, choć może być tańsze w wynajmie, może nie cieszyć się tak dużym zainteresowaniem klientów, co może negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
Innym czynnikiem, który ma istotny wpływ na wysokość czynszu, jest miasto, w którym znajduje się lokal. Tradycyjnie, najwyższe stawki czynszowe obowiązują w dużych miastach, takich jak Warszawa, gdzie konkurencja jest silna, a ceny nieruchomości komercyjnych mogą być znacznie wyższe niż w mniejszych miejscowościach.
Co jeszcze wpływa na koszt wynajmu lokalu w galerii handlowej?
Czynsz to tylko jedna ze składowych. Stanowi on wynagrodzenie dla wynajmującego za udostępnienie lokalu na poczet prowadzenia działalności. Do tego dochodzą jednak jeszcze inne elementy.
Kolejny rodzaj opłaty to te związane ze zużyciem mediów, czyli wody, prądu, gazu itp. Są one powiązane z faktycznym zużyciem przez najemcę. Powinno też to zostać umieszczone w treści umowy. Optymalnym rozwiązaniem jest uzależnienie wysokości opłat od wskazań liczników znajdujących się w wynajmowanym lokalu. Wówczas rozliczenia są oparte o twarde dane. W niektórych centrach handlowych możesz się również spotkać z rozliczeniem ryczałtowym.
Drugim rodzajem opłaty są koszty partycypowania w funkcjonowaniu centrum handlowego. Są to opłaty na rzecz ochrony mienia, dbania o porządek, oświetlenie, wentylację czy też kampanii reklamowych. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ najemca faktycznie korzysta np. z działań marketingowych galerii.
Koszt wynajmu lokalu w galerii - podsumowanie
Podczas negocjacji czynszu najemcy muszą wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki oraz starannie przeanalizować, jak wpłyną one na opłacalność prowadzenia działalności w danym lokalu. Dobrze przemyślane podejście do negocjacji czynszu oraz innych opłat będzie miało przełożenie na ekonomikę prowadzenia przedsiębiorstwa w danej lokalizacji. Warto również rozważyć możliwość skorzystania z usług pośrednika nieruchomości, który może pomóc w znalezieniu najkorzystniejszej oferty oraz w negocjacjach z właścicielem lokalu.
Mogą Cię zainteresować...
Wybrane aktualności z rynku, raporty oraz zestawienia
września 03, 2024
września 04, 2024
Raporty
kwietnia 03, 2024