Obiekty Handlowe

Nieruchomości komercyjne nie mają przed nami tajemnic. Czy chciałbyś wynająć powierzchnię pod przestrzeń handlową czy reprezentujesz centrum lu park - służymy pomocą.

Odkryj nieruchomości

Zostańmy w kontakcie!

Warto być na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera C&W.

Aktualności

Znajomość i zrozumienie specyfiki rynku nieruchomości opieramy o wieloletnie doświadczenie i codzienne badania.

Odkryj artykuły

Zostańmy w kontakcie!

Warto być na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera C&W.

O nas

Co nas wyróżnia? Poza naszym doświadczeniem i zaangażowaniem, to nasza oddanie klientowi i podejście oparte na partnerstwie. Jesteśmy tu, by Ci pomóc i dostosować nasze usługi do Twoich celów i oczekiwań.

Poznaj nasze usługi

Zostańmy w kontakcie!

Warto być na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera C&W.

grudnia 31, 2024

Certyfikat SmartScore - co to takiego?

Certyfikat SmartScore to nadal nowość na polskim rynku nieruchomości. Cel jego opracowania w 2021 roku był bardzo prosty - umożliwić ocenę budynków pod względem stopnia funkcjonalności oraz stopnia cyfryzacji. Czym dokładnie jest certyfikat SmartScore? Jakie elementy bierze pod uwagę? Dlaczego może być wartością dla budynku? O tym wszystkim piszemy w naszym artykule. Miłej lektury!

Czym jest certyfikat SmartScore?

Technologia na stałe weszła również na rynek nieruchomości. Prawdziwa rewolucja związana z ESG, zmianą modelu pracy przyczyniła się zmian w zakresie budynków. Mają one dostarczać innowacyjne rozwiązania dla biznesów oraz pracowników. Obecnie możesz potwierdzić ich jakość. Wszystko za sprawą certyfikatu SmartScore.

Certyfikat SmartScore został opracowany przez amerykańską firmę WiredScore we współpracy z właścicielami orz użytkownikami najbardziej zaawansowanych obiektów na świecie. Procedura certyfikacji oraz przyjęte w ocenie kryteria mają zapewnić przejrzystość cech składających się na inteligentną nieruchomość.

Wcześniej istniało wiele certyfikatów takich, jak BREEAM czy Fitwel. Niemniej jednak zaawansowanie technologiczne budynku nie miało obiektywnej skali ocen, która umożliwiłaby odniesienie do światowych standardów oraz porównanie do rozwiązań wprowadzonych w najnowocześniejszych budynkach na świecie. To się zmieniło wraz z wprowadzeniem SmartScore. Procedura certyfikacji wprowadziła przejrzysty system weryfikacji doświadczenia użytkownika oraz rozwiązań cyfrowych.

Z jakich elementów składa się karta oceny?

Ocena SmartScore składa się z dwóch kart wyników. Pierwsza z nich dotyczy funkcjonalności dla użytkownika. W jej skład wchodzą takie elementy, jak dostęp i nawigacja w obiekcie, zdrowie i dobre samopoczucie, zrównoważony rozwój, optymalizacja przestrzeni i systemów czy bezpieczeństwo i ochrona. Ocena funkcjonalności ma za zadanie sprawdzić, jak obiekt wpisuje się w oczekiwania użytkowników.

Druga karta dotyczy podstaw technologicznych. W tym przypadku kryteria oceny dotyczą interoperacyjności systemów budynku, bezpieczeństwo cybernetyczne czy zarządzanie danymi.

Jak wygląda proces certyfikacji SmartScore?

Proces uzyskania certyfikacji SmartScore nie odbiega znacząco od standardowych procedur stosowanych w innych certyfikacjach budynków. Pierwszym krokiem jest tzw. pre-assessment, czyli wstępna ocena stopnia zaawansowania technologicznego danego obiektu. W ramach tego etapu dokonuje się jego przeglądu w celu zidentyfikowania braków lub obszarów, które wymagają poprawy. Na podstawie tej wstępnej oceny tworzona jest lista elementów, które należy poprawić lub wprowadzić, aby osiągnąć poziom wymagany przez certyfikację.

Następnie przystępuje się do gromadzenia dokumentacji potwierdzającej spełnienie określonych kryteriów w każdej z kategorii ocenianych przez SmartScore. W tym procesie ważne jest zgromadzenie dokumentacji, która udowodni, że obiekt spełnia określone standardy technologiczne i jest gotowy na przyznanie certyfikatu.

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie audytu, w którym dokładnie sprawdza się zgromadzoną dokumentację oraz stan techniczny obiektu. Na podstawie wyników audytu przyznawany jest certyfikat SmartScore na jednym z czterech poziomów:

  • Platinum,
  • Gold,
  • Silver
  • Certified.

Poziom certyfikacji zależy od stopnia spełnienia określonych kryteriów oceny.

Warto zaznaczyć, że certyfikacja SmartScore może być stosowana zarówno dla budynków już oddanych do użytkowania (in-use), jak i tych znajdujących się w fazie realizacji (in-development). Oznacza to, że obiekty w różnych fazach budowy lub eksploatacji mogą ubiegać się o uzyskanie tego certyfikatu, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań i standardów technologicznych.

Jaką wartość wnosi SmartScore dla biurowców?

Jeśli chcesz się wyróżnić na rynku nieruchomości, może być to bardzo trudne. Jednym z rozwiązań, które to zapewnia jest właśnie certyfikat SmartScore. Jego posiadanie stawia obiekt w pozycji lidera. Do najważniejszych zalet można zaliczyć:

  • przyciągnięcie i zatrzymanie najemców - dzięki SmartScore możesz zapewnić swoim klientom, że oferujesz infrastrukturę, która spełnia najwyższe standardy technologiczne
  • zwiększone zaufanie inwestorów - współczesny rynek nieruchomości nie tylko wymaga dostosowania się do obecnych trendów, ale także przygotowania się na przyszłość. Wejście do elitarnego grona pokazuje wyraźnie inwestorom i całemu rynkowi, że Twoje aktywa są przygotowane na przyszłe wymagania. Dzięki temu Twoje obiekty stają się atrakcyjne nie tylko teraz, ale także w długoterminowej perspektywie.
  • dane i narzędzia do zarządzania nieruchomością - dzięki certyfikacji SmartScore otrzymujesz odpowiednie dane oraz narzędzia, które możesz następnie wykorzystać w całym portfolio swoich obiektów.

Certyfikat SmartScore to nie tylko suche dane i wynik. Zapewnia on również wskazówki, jak osiągnąć lepsze rezultaty.

Mogą Cię zainteresować...

Wybrane aktualności z rynku, raporty oraz zestawienia