Obiekty Handlowe

Nieruchomości komercyjne nie mają przed nami tajemnic. Czy chciałbyś wynająć powierzchnię pod przestrzeń handlową czy reprezentujesz centrum lu park - służymy pomocą.

Odkryj nieruchomości

Zostańmy w kontakcie!

Warto być na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera C&W.

Aktualności

Znajomość i zrozumienie specyfiki rynku nieruchomości opieramy o wieloletnie doświadczenie i codzienne badania.

Odkryj artykuły

Zostańmy w kontakcie!

Warto być na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera C&W.

O nas

Co nas wyróżnia? Poza naszym doświadczeniem i zaangażowaniem, to nasza oddanie klientowi i podejście oparte na partnerstwie. Jesteśmy tu, by Ci pomóc i dostosować nasze usługi do Twoich celów i oczekiwań.

Poznaj nasze usługi

Zostańmy w kontakcie!

Warto być na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera C&W.

grudnia 31, 2024

Czym jest catchment area?

W branży handlu detalicznego odpowiednie zrozumienie oraz zarządzanie obszarem oddziaływania (ang. catchment area) jest jednym z ważniejszych elementów strategii biznesowej. Dobrze dobrany obszar jest w stanie przynosić duże zyski, z kolei niewłaściwie może prowadzić nawet do strat. Czym jednak jest catchment area? Jak ją wyznaczyć? Dlaczego obiekty handlowe muszą zwracać uwagę na ten element? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Miłej lektury!

Catchment area - co to jest? Definicja

Obszar oddziaływania to geograficzny obszar, z którego sklep, centrum handlowe lub inna placówka detaliczna przyciąga swoich klientów. Jest to strefa, w której znajduje się największy potencjalny ruch klientów, a tym samym największy potencjał sprzedaż. Zazwyczaj catchment area określona jest na podstawie różnych czynników, takich jak odległość, czas dojazdu, dostępność komunikacyjna oraz gęstość zaludnienia.

Dla przedsiębiorców i obiektów handlowych pokazuje to przede wszystkim, skąd pochodzą Twoi klienci oraz ukazują ich gęstość a także zaangażowanie w różnych obszarach w pobliżu nieruchomości. Catchment area to narzędzie, które można wykorzystać przede wszystkim do tworzenia wizualizacji zasięgu Twoich obiektów, sklepów, ale również nieruchomości konkurencji, czy też ogólnego zainteresowania danym rodzajem handlu w konkretnym miejscu.

Dlaczego obiektom handlowym powinno zależeć na dokładnym wytyczeniu catchment area?

Wytyczenie catchment area pozwala lepiej planować lokalizacje nowych sklepów czy zoptymalizować sieć istniejących placówek. Analiza obszaru oddziaływania umożliwia identyfikację najbardziej obiecujących punktów sprzedaży, które mają największy potencjał sprzedażowy. Dzięki temu marki mogą skupić swoje zasoby na rozwijaniu i wspieraniu tych lokalizacji.

Poznanie catchment area pozwala również na poprawę doświadczenia klienta. Marki mogą dostosować swoje działania do specyficznych potrzeb i oczekiwań klientów w różnych lokalizacjach, co przekłada się na lepsze zadowolenie z zakupów. Kolejną korzyścią jest możliwość dostosowania oferty do lokalnych realiów społeczno-ekonomicznych.

Dzięki precyzyjnemu targetowaniu klientów w określonych obszarach marki mogą tworzyć bardziej efektywne kampanie reklamowe, które docierają do właściwych odbiorców we właściwym czasie. Reklama lokalizacyjna zwiększa skuteczność działań marketingowych, co przekłada się na wyższe wskaźniki konwersji i zwrot z inwestycji.

W jaki sposób obliczyć strefę oddziaływania?

Przyjrzyjmy się bardziej technicznym aspektom - jak wyznaczyć catchment area? Obecnie wykorzystuje się różne metody, które pozwalają określić obszar oddziaływania.

Analiza metodą "lotu ptaka"

W tej metodzie uwzględnia się odległości bez integracji pojęć związanych z geografią, czasem lub infrastrukturą transportową. To najprostsza forma określenia obszaru oddziaływania, bazująca na bezpośrednich liniach od punktu sprzedaży do potencjalnych klientów, bez uwzględniania przeszkód terenowych. Na mapie tworzy się okręgi od centralnego punktu, które wizualizują odległość od obiektu. Analiza "lotu ptaka" to mniej precyzyjna metoda, ale może być użyteczna w szybkich analizach lub wstępnych ocenach potencjalnych lokalizacji.

Krzywa izometryczna

Znana również jako izodystans - ta technika wykorzystuje odległość, a nie czas podróży, jako główną zmienną. Obszar oddziaływania jest tutaj definiowany przez odległość od punktu sprzedaży, jednak bierze się pod uwagę sieć dróg. Jest to przydatne w mniej zurbanizowanych obszarach, gdzie odległości między punktami są duże, a czas podróży jest bardziej przewidywalny.

Krzywa izochroniczna

Krzywa izochroniczna polega na definiowaniu geograficznego obszaru, który można osiągnąć w określonym czasie podróży przy użyciu zadanego środka transportu. Wykreślenie tego obszaru na podstawie kilku zmiennych wymaga zastosowania dedykowanych algorytmów. Ta metoda jest szczególnie użyteczna w miastach, gdzie czas dojazdu może być ważniejszy niż odległość.

Granice administracyjne

Granice administracyjne, takie jak gminy czy powiaty, mogą również służyć do definiowania obszarów oddziaływania. Ta metoda polega na analizie danych dotyczących klientów z określonych jednostek administracyjnych. Jest to przydatne, gdy dostęp do szczegółowych danych geograficznych lub transportowych jest ograniczony.

Niezależnie jednak od wybranej metody szczególną rolę w analizach catchment area odgrywają mapy przestrzenne z wykorzystaniem systemów informacji geograficznej (GIS). Pozwalają one na wizualizację oraz analizę danych z dużą szczegółowością.

Optymalizacja sieci sklepów za pomocą catchment area

Wybór odpowiednich lokalizacji dla sieci, sklepów czy obiektów handlowych jest dużym wyzwaniem. Wykorzystanie nowoczesnych technologii wraz z analizą danych pomoże Ci jednak zidentyfikować przestrzeń dla Twojego biznesu. Teraz, kiedy wiesz już, czym jest catchment area, możesz to wykorzystać do swoich działań.

Mogą Cię zainteresować...

Wybrane aktualności z rynku, raporty oraz zestawienia